Afwijkende afstanden GPS en afstandmeten
Afwijkende afstanden GPS en afstandmeten
Deze zomer flink stuk GR5 gelopen met Etrex 35T en wandelgids van M. Hoenjet. Opvallend zijn de grote afwijkingen in afstanden. Een etappe die volgens de gids 22km is (bepaald met afstandmeten.nl) is op de 35T 26 km! Er zijn in de Ardennen wel wat hoogtemeters, maar kan me niet voorstellen dat dat tot 4 km verschil leidt. De afwijkingen zijn niet eenmalig maar continue. Heeft iemand een verklaring?
- tony rave
- WayPoint relatie
- Berichten: 2113
- Lid geworden op: 1 dec 2004 14:33
- Locatie: View over Baltic Sea
Re: Afwijkende afstanden GPS en afstandmeten
Ja, een navigatietoestel is geen afstandmeter.
Daarbij, zover ik weet, worden de trackpunt-locatie's in een plat (horizontaal) vlak gezien, hoogtemeters spelen geen rol bij die afstand berekening. De aangegeven trackafstand is daardoor, en door het afsnijden van bochten, juist minder dan de werkelijke afstand.
Andere zaken, zoals onjuiste trackpunt-positie bepalingen, stilstaan of wat heen en weer lopen leiden mogelijk tot een te grote geregistreerde afstand.
Je zult de antenne niet permanent op je hoofd geplaatst hebben, mogelijk zelfs het toestel in een zak of rugzak gedragen.
Daardoor zullen de vastgelegde positie's nog meer 'foutjes' vertonen dan normaal en zo'n positie-geslinger betekent zeker bij lage snelheden (lopen) een relatief grote fout (denk aan onze vriend Pythagoras) in berekende afstand.
Op dit forum is daar meer over geschreven, kwestie van even goed zoeken.
Daarbij, zover ik weet, worden de trackpunt-locatie's in een plat (horizontaal) vlak gezien, hoogtemeters spelen geen rol bij die afstand berekening. De aangegeven trackafstand is daardoor, en door het afsnijden van bochten, juist minder dan de werkelijke afstand.
Andere zaken, zoals onjuiste trackpunt-positie bepalingen, stilstaan of wat heen en weer lopen leiden mogelijk tot een te grote geregistreerde afstand.
Je zult de antenne niet permanent op je hoofd geplaatst hebben, mogelijk zelfs het toestel in een zak of rugzak gedragen.
Daardoor zullen de vastgelegde positie's nog meer 'foutjes' vertonen dan normaal en zo'n positie-geslinger betekent zeker bij lage snelheden (lopen) een relatief grote fout (denk aan onze vriend Pythagoras) in berekende afstand.
Op dit forum is daar meer over geschreven, kwestie van even goed zoeken.
Laatst gewijzigd door tony rave op 17 sep 2019 09:40, 2 keer totaal gewijzigd.
Ж MapSource ► route-creatie ║ directe-route + track ► GPSMap's 60CSx, 79S, 276Cx (probleemloos)║BaseCamp ► databeheer Ж
- HaWee
- Onafhankelijk GPS-specialist
- Berichten: 22860
- Lid geworden op: 28 jul 2008 16:24
- Locatie: Eindhoven
Re: Afwijkende afstanden GPS en afstandmeten
Daar zijn een aantal mogelijke oorzaken voor.
Meest waarschijnlijke in dit geval is de manier waarop de gps de afstand berekend. Je gps maakt een tracklog van je wandeling, je kunt instellen of dat met veel of weinig punten gebeurd of automatisch (dan maakt hij meer punten met bochten en minder op een lang recht stuk) en bij het bepalen van de totale lengte telt hij al die stukjes bij elkaar op maar allemaal afgerond en dat geeft de afwijking.
Een manier om een betere afstandsmeting te krijgen is de track in te lezen in Basecamp , dan het eerste punt van de track te wissen en dan in Basecamp naar de lengte van de track te kijken.
edit: tony rave was sneller. Inderdaad je gps meet positie (en dat ook nog met afwijking, bij goede ontvangst is de mogelijke positie afwijking bv 4 meter , bij minder goede ontvangst al gauw 10 meter.) Zowel afgelegde weg als snelheid zijn een indicatie. Je kunt bv ook de door je gps gemeten snelheid niet gebruiken om een snelheidsovertreding te bestrijden.
Meest waarschijnlijke in dit geval is de manier waarop de gps de afstand berekend. Je gps maakt een tracklog van je wandeling, je kunt instellen of dat met veel of weinig punten gebeurd of automatisch (dan maakt hij meer punten met bochten en minder op een lang recht stuk) en bij het bepalen van de totale lengte telt hij al die stukjes bij elkaar op maar allemaal afgerond en dat geeft de afwijking.
Een manier om een betere afstandsmeting te krijgen is de track in te lezen in Basecamp , dan het eerste punt van de track te wissen en dan in Basecamp naar de lengte van de track te kijken.
edit: tony rave was sneller. Inderdaad je gps meet positie (en dat ook nog met afwijking, bij goede ontvangst is de mogelijke positie afwijking bv 4 meter , bij minder goede ontvangst al gauw 10 meter.) Zowel afgelegde weg als snelheid zijn een indicatie. Je kunt bv ook de door je gps gemeten snelheid niet gebruiken om een snelheidsovertreding te bestrijden.
"Always Look on the Bright Side of Life"
Re: Afwijkende afstanden GPS en afstandmeten
Leuk die uitleg, maar dit alles neemt niet weg dat het verschil veel te groot is.
Op de fiets heb ik vaak een afwijking die ver onder 1% is, dus het kan prima als afstandsmeter.
Ook tijdens lopen met de VivoActive om mijn pols of de Oregon in een broekzak kom ik zulke verschillen nooit tegen.
Je moet je toestel uiteraard niet te diep wegstoppen, een slechte ontvangst kan voor rare uitspattingen zorgen, bekijk de track eens zou ik zeggen.
Op de fiets heb ik vaak een afwijking die ver onder 1% is, dus het kan prima als afstandsmeter.
Ook tijdens lopen met de VivoActive om mijn pols of de Oregon in een broekzak kom ik zulke verschillen nooit tegen.
Je moet je toestel uiteraard niet te diep wegstoppen, een slechte ontvangst kan voor rare uitspattingen zorgen, bekijk de track eens zou ik zeggen.
Oregon 700, Vivofit 4, Vivoactive.
GPS 100/50/75/45/40/90/38, 12XL, eMap, 20 x eTrex, GPS V, Geko 101/201/301, GPS 60/72H/76CSx, GPSMAP 60/60C/60Cx/60CSx/220/295, Colorado 300, Dakota 10/20, Oregon 400t/450t, Montana 600 enz.
GPS 100/50/75/45/40/90/38, 12XL, eMap, 20 x eTrex, GPS V, Geko 101/201/301, GPS 60/72H/76CSx, GPSMAP 60/60C/60Cx/60CSx/220/295, Colorado 300, Dakota 10/20, Oregon 400t/450t, Montana 600 enz.
- tony rave
- WayPoint relatie
- Berichten: 2113
- Lid geworden op: 1 dec 2004 14:33
- Locatie: View over Baltic Sea
Re: Afwijkende afstanden GPS en afstandmeten
Het toestel zal goed kunnen rekenen, neem ik aan, en de track zou dus moeten zig-zaggen zoals ik hieronder bedoel. Tenzij de meerafstand ontstaat uit het steeds naar boven afronden, normaal afronden zal de plusjes tegen de minnetjes wegstrepen, zou ik denken.
Je beweegt over de gele lijn, eenzelfde positiefout (rode lijn) heeft bij lage snelheid een groter effect (blauwe lijn) dan bij hogere snelheid (groene lijn).
Als het volgende trackpunt vervolgens aan de andere kant van de weg ligt wordt het nog duidelijker dat je track bij lage snelheden meer zig-zagt t.o.v. de beweging dan bij hogere snelheden.
Naarmate de foute positie's meer in lijn met de beweging liggen hebben ze minder effect op de totaal berekende afstand maar meer op de snelheden per tracksegment.
Maar wellicht is er iemand die het beter kan verklaren ?
Stilstaan levert m.i. de grootste fouten op (het z.g. zwalken), snel verplaatsen over een rechte lijn de kleinste fouten.
In huis op de tafel liggend legt het toestel al hele afstanden af , tenzij een 'speed-filter' ingrijpt.
Je beweegt over de gele lijn, eenzelfde positiefout (rode lijn) heeft bij lage snelheid een groter effect (blauwe lijn) dan bij hogere snelheid (groene lijn).
Als het volgende trackpunt vervolgens aan de andere kant van de weg ligt wordt het nog duidelijker dat je track bij lage snelheden meer zig-zagt t.o.v. de beweging dan bij hogere snelheden.
Naarmate de foute positie's meer in lijn met de beweging liggen hebben ze minder effect op de totaal berekende afstand maar meer op de snelheden per tracksegment.
Maar wellicht is er iemand die het beter kan verklaren ?
Stilstaan levert m.i. de grootste fouten op (het z.g. zwalken), snel verplaatsen over een rechte lijn de kleinste fouten.
In huis op de tafel liggend legt het toestel al hele afstanden af , tenzij een 'speed-filter' ingrijpt.
Ж MapSource ► route-creatie ║ directe-route + track ► GPSMap's 60CSx, 79S, 276Cx (probleemloos)║BaseCamp ► databeheer Ж
Re: Afwijkende afstanden GPS en afstandmeten
Dank voor jullie reacties! Mijn vraag was ook ingegeven door het feit dat mijn Garmin Forerunner horloge op de marathon wel bijna 100% nauwkeurig is (300m op 42195m). Het kan dus wel, zoals ook MPX-NL aangeeft! Met de Etrex zit ik op afwijkingen van 15%. Lage snelheid en pauzeren (waarbij de Etrex blijft 'zoeken') zijn waarschijnlijk de verklaring. Wat betreft dat laatste nog 1 vraag: de autopauze functie zou moeten helpen maar is in de praktijk onbruikbaar omdat die een minimum snelheid van 2,5 km hanteert. Alles daaronder wordt dan niet geregistreerd. Maar als je wandelt in de bergen haal je vaak die 2,5 km niet en worden hele stukken dus niet opgenomen. Is er een mogelijkheid om die minimumsnelheid voor autopauze te verlagen?
- JaVaWa
- WayPoint GPS specialist
- Berichten: 18236
- Lid geworden op: 11 feb 2008 23:46
- Locatie: Traiectum
- Contacteer:
Re: Afwijkende afstanden GPS en afstandmeten
Nee, die is niet instelbaar.
Kijk op https://www.javawa.nl voor GPS-gerelateerde software, informatie en tips.
Mijn 128 GPS-toestellen
Mijn 128 GPS-toestellen
Re: Afwijkende afstanden GPS en afstandmeten
Ik heb twee toestellen Garmin Etrex 25T, een voor op de fiets en een voor het wandelen. Het gaat mij enkel en alleen om de totaal gelopen afstand. De 25T op de fiets functioneert prima en geeft elke keer dezelfde afstand aan. De 25T voor het wandelen houdt van variatie. Mijn bijna dagelijkse wandeltocht is 3,7 km. De ene keer is het 3,5 km, gisteren 4,08 km. Als ik alleen GPS satelliet instel, is de afstand langer dan wanneer Glonass ook is ingesteld. Ook pauzeert de 25T tijdens het wandelen wel eens, ook al loop ik twee keer zo snel als waar de pauzeertijd op is ingesteld.MPX-NL schreef:Leuk die uitleg, maar dit alles neemt niet weg dat het verschil veel te groot is.
Op de fiets heb ik vaak een afwijking die ver onder 1% is, dus het kan prima als afstandsmeter.
Ligt het aan de langzamere snelheid van lopen vergeleken met fietsem?
Garmin Nüvi 1340 LMT, Garmin Etrex 20(X) en Garmin 25T
- HaWee
- Onafhankelijk GPS-specialist
- Berichten: 22860
- Lid geworden op: 28 jul 2008 16:24
- Locatie: Eindhoven
Re: Afwijkende afstanden GPS en afstandmeten
waarschijnlijk wel.Mattheus schreef:
Ligt het aan de langzamere snelheid van lopen vergeleken met fietsem?
"Always Look on the Bright Side of Life"
- RonalT
- WayPoint relatie
- Berichten: 3852
- Lid geworden op: 20 sep 2006 19:14
- Locatie: Dinteloord
- Contacteer:
Re: Afwijkende afstanden GPS en afstandmeten
Ik denk het ook, als ik naar mijn werk fiets (5,2 km volgens BC) meet ik 5,23km 5,18km 5,20km 5,18km 5,19km 5,18km 5,20km 5,16km
Dus het lijkt er op dat het fietsend beter gaat.
Dus het lijkt er op dat het fietsend beter gaat.
Groeten, RonalT
Mijn epitaaf wordt volgens mijn vrouw: zo en nu is iedereen de weg kwijt!
SP2610, Z340, Z550, Z590, CityNavigator, OpenStreetMap, OMK
En een Vivosmart HR / Vivoactive 4 om mijn arm. EDGE 130 en 530 voor op de fiets
Mijn epitaaf wordt volgens mijn vrouw: zo en nu is iedereen de weg kwijt!
SP2610, Z340, Z550, Z590, CityNavigator, OpenStreetMap, OMK
En een Vivosmart HR / Vivoactive 4 om mijn arm. EDGE 130 en 530 voor op de fiets
Re: Afwijkende afstanden GPS en afstandmeten
Qua fietsen gedraagt de 25T zich net als zijn voorgangers. Qua wandelen lijkt de 25T absoluut niet op zijn voorgangers. Met de Etrex 20 en Etrex 20X had ik die verschillen niet bij het wandelen.RonalT schreef:Dus het lijkt er op dat het fietsend beter gaat.
Garmin Nüvi 1340 LMT, Garmin Etrex 20(X) en Garmin 25T