Stafkaartcoordinaten > GPS
- ++ Lex ++
- Onafhankelijk GPS-specialist
- Berichten: 16618
- Lid geworden op: 2 mei 2004 11:56
- Locatie: Mellieha, Malta
Re: Stafkaartcoordinaten > GPS
Het is wel zo dat er opgegeven wordt wat de lengte en wat de breedte is. Een oplettende lezer zal dus de volgorde omkeren.
Het neemt niet weg dat het m.i. een ongelukkige notatie is. De halfronden ontbreken, al is het zo dat W en Z veelal met een "-" teken aangeduid worden. Maar niet altijd. In Amerika wordt veelal de lengte zonder - teken opgegeven.
Als je een positieve waarde ziet weet je dus niet of het west of oost moet zijn. Meestal kun je het wel afleiden doordat je kunt weten of het andere teken ver uit de buurt is.In Engeland, Spanje en Normandië waar dat veelal niet kan omdat beide dichtbij zijn zal hopelijk netjes het - teken voor west gebruikt worden.
Deze notatie, die toch vooral bedoeld is om het GPS-gebruikers makkelijk te maken, vergt nodeloos extra kennis en nadenken van de gebruiker en geeft daardoor meer kansen op fouten dan nodig is.
Het neemt niet weg dat het m.i. een ongelukkige notatie is. De halfronden ontbreken, al is het zo dat W en Z veelal met een "-" teken aangeduid worden. Maar niet altijd. In Amerika wordt veelal de lengte zonder - teken opgegeven.
Als je een positieve waarde ziet weet je dus niet of het west of oost moet zijn. Meestal kun je het wel afleiden doordat je kunt weten of het andere teken ver uit de buurt is.In Engeland, Spanje en Normandië waar dat veelal niet kan omdat beide dichtbij zijn zal hopelijk netjes het - teken voor west gebruikt worden.
Deze notatie, die toch vooral bedoeld is om het GPS-gebruikers makkelijk te maken, vergt nodeloos extra kennis en nadenken van de gebruiker en geeft daardoor meer kansen op fouten dan nodig is.
GPS 45, GPS III, GPS V, SP 2610, 60CSx, Nüvi 765, 62st
Re: Stafkaartcoordinaten > GPS
Beste JaVaWa. Het exelbestand dat je waarschijnlijk bedoeld is rd2wgs.xls. Dat heb ik toegepast en levert op zich een goed resultaat op. Alleen is de uitkomst een coordinaat kaartdatum WGS84 (hd.ddddd).
En daar kan GPSBabel volgens mij weer niets mee. Wat nodig is een coordinaat b.v. 52 08 341 005 34 243
Dat zijn de coordinaten waarmee Mapsource werkt
En daar kan GPSBabel volgens mij weer niets mee. Wat nodig is een coordinaat b.v. 52 08 341 005 34 243
Dat zijn de coordinaten waarmee Mapsource werkt
Re: Stafkaartcoordinaten > GPS
Mapsource
Voorkeuren > positie > daar gewenste keuze doen???
Voorkeuren > positie > daar gewenste keuze doen???
Als je Gps niet doet wat jij wil, verander dan niet meerdere dingen tegelijk.
Niet je Gps formatteren!!! Zorg dat je altijd een backup van je Gps hebt
GPS75 (1993), 12XL, Nuvi 3760, Oregon 600, Sam. Galaxy S4 S5, Samsung Tab P7500 3G
Niet je Gps formatteren!!! Zorg dat je altijd een backup van je Gps hebt
GPS75 (1993), 12XL, Nuvi 3760, Oregon 600, Sam. Galaxy S4 S5, Samsung Tab P7500 3G
- JaVaWa
- WayPoint GPS specialist
- Berichten: 18256
- Lid geworden op: 11 feb 2008 23:46
- Locatie: Traiectum
- Contacteer:
Re: Stafkaartcoordinaten > GPS
@PH-JDW: Nee, ik bedoelde de "WGS RD UTM Mass-conversiontool v1.1", met die andere moet je ze een voor een omzetten (ze gebruiken wel dezelfde methode).
hd.ddddd is de goede; GPSBabel kan er wel wat mee, dit formaat wordt altijd in GPX-bestanden gebruikt en MapSource kan hier prima mee overweg.
Wat jij noemt is alleen een andere weergave van de coördinaten (in graden en (decimale) minuten), maar het komt op hetzelfde neer. Je kunt trouwens MapSource ook zo instellen dat hij decimale graden weergeeft, maar dat maakt voor de bestanden niets uit.
Waar je wel op moet letten (voor GPSBabel) is de juiste volgorde van de lengte- en breedtegraad, dat kan wel eens wisselen.
hd.ddddd is de goede; GPSBabel kan er wel wat mee, dit formaat wordt altijd in GPX-bestanden gebruikt en MapSource kan hier prima mee overweg.
Wat jij noemt is alleen een andere weergave van de coördinaten (in graden en (decimale) minuten), maar het komt op hetzelfde neer. Je kunt trouwens MapSource ook zo instellen dat hij decimale graden weergeeft, maar dat maakt voor de bestanden niets uit.
Waar je wel op moet letten (voor GPSBabel) is de juiste volgorde van de lengte- en breedtegraad, dat kan wel eens wisselen.
Kijk op https://www.javawa.nl voor GPS-gerelateerde software, informatie en tips.
Mijn 129 GPS-toestellen
Mijn 129 GPS-toestellen
Re: Stafkaartcoordinaten > GPS
Beste JaVaWa. De exelsheet die je waarschijnlijk bedoelt is rd2wgs van Ejo schrama. Dat heb ik toegepast en levert op zich een goed resultaat. Alleen is de uitkomst een coordinaat in het volgende format: kaartdatum WGS84 (hd.ddddd).
Wat ik nodig heb is een uitkomst met coordinaten die er b.v. zo uitzien: 52 25 123 005 26 234 Dat is het format waarmee Mapsource werkt
Wat ik nodig heb is een uitkomst met coordinaten die er b.v. zo uitzien: 52 25 123 005 26 234 Dat is het format waarmee Mapsource werkt
- HaWee
- Onafhankelijk GPS-specialist
- Berichten: 22861
- Lid geworden op: 28 jul 2008 16:24
- Locatie: Eindhoven
Re: Stafkaartcoordinaten > GPS
nee hoor, Mapsource kan heel goed met hd.ddddd overweg. gewoon even instellen.
"Always Look on the Bright Side of Life"
- LaRoseNoir
- WayPoint relatie
- Berichten: 1869
- Lid geworden op: 10 okt 2010 23:00
Re: Stafkaartcoordinaten > GPS
kan MS dat niet omzetten in een andere manier van noteren ?
zoals Splashy zegt: bij voorkeuren
zoals Splashy zegt: bij voorkeuren
Oregon 550 - Renault Carminat 2000 - Archos 5 - Nokia N900 - Nuvi 1690
OnRoute wandelkaart - CN Eur 2012.20 - OSM - papieren kaarten en natuurlijk... het ouderwetse Stratenboek !!
OnRoute wandelkaart - CN Eur 2012.20 - OSM - papieren kaarten en natuurlijk... het ouderwetse Stratenboek !!
- JaVaWa
- WayPoint GPS specialist
- Berichten: 18256
- Lid geworden op: 11 feb 2008 23:46
- Locatie: Traiectum
- Contacteer:
Re: Stafkaartcoordinaten > GPS
Hoeft niet eens als je met GPSBabel een csv converteert naar een gpx.
Als je handmatig gaat invoeren kun je net zo goed het converteren overslaan en MapSource instellen op RD-coördinaten.
Als je handmatig gaat invoeren kun je net zo goed het converteren overslaan en MapSource instellen op RD-coördinaten.
Kijk op https://www.javawa.nl voor GPS-gerelateerde software, informatie en tips.
Mijn 129 GPS-toestellen
Mijn 129 GPS-toestellen
Re: Stafkaartcoordinaten > GPS
Er wordt 2 keer dezelfde vraag gesteld, beetje teveel propaan/helium gesnuffeld?
Ksnap het probleem niet zo, Ms kan dat allemaal gewoon aan, maar je moet het wel instellen.
En ik ben niet zo van die externe converters,
Je weet nooit wat ze echt doen, dus je moet heel goed controleren.
Ksnap het probleem niet zo, Ms kan dat allemaal gewoon aan, maar je moet het wel instellen.
En ik ben niet zo van die externe converters,
Je weet nooit wat ze echt doen, dus je moet heel goed controleren.
Als je Gps niet doet wat jij wil, verander dan niet meerdere dingen tegelijk.
Niet je Gps formatteren!!! Zorg dat je altijd een backup van je Gps hebt
GPS75 (1993), 12XL, Nuvi 3760, Oregon 600, Sam. Galaxy S4 S5, Samsung Tab P7500 3G
Niet je Gps formatteren!!! Zorg dat je altijd een backup van je Gps hebt
GPS75 (1993), 12XL, Nuvi 3760, Oregon 600, Sam. Galaxy S4 S5, Samsung Tab P7500 3G
- JaVaWa
- WayPoint GPS specialist
- Berichten: 18256
- Lid geworden op: 11 feb 2008 23:46
- Locatie: Traiectum
- Contacteer:
Re: Stafkaartcoordinaten > GPS
Tja, maar als je een hele lijst aan coördinaten hebt en je wilt/kunt die niet handmatig één voor een invoeren in MapSource, dan ontkom je toch niet aan het gebruik van een externe converter...
Je hebt er trouwens ook wel die minder nauwkeurige omrekenformules gebruiken, maar de genoemde is een heel goede (moet je 'm wel op de juiste manier gebruiken).
Je hebt er trouwens ook wel die minder nauwkeurige omrekenformules gebruiken, maar de genoemde is een heel goede (moet je 'm wel op de juiste manier gebruiken).
Kijk op https://www.javawa.nl voor GPS-gerelateerde software, informatie en tips.
Mijn 129 GPS-toestellen
Mijn 129 GPS-toestellen
- LaRoseNoir
- WayPoint relatie
- Berichten: 1869
- Lid geworden op: 10 okt 2010 23:00
Re: Stafkaartcoordinaten > GPS
wel jammer dat deze batchconversie niet is ingebouwd in Mapsource cq Basecamp.
wel jammer ook dat er geen mondiale standaard is.
wel jammer ook dat er geen mondiale standaard is.
Laatst gewijzigd door LaRoseNoir op 2 okt 2011 09:35, 1 keer totaal gewijzigd.
Oregon 550 - Renault Carminat 2000 - Archos 5 - Nokia N900 - Nuvi 1690
OnRoute wandelkaart - CN Eur 2012.20 - OSM - papieren kaarten en natuurlijk... het ouderwetse Stratenboek !!
OnRoute wandelkaart - CN Eur 2012.20 - OSM - papieren kaarten en natuurlijk... het ouderwetse Stratenboek !!
- ++ Lex ++
- Onafhankelijk GPS-specialist
- Berichten: 16618
- Lid geworden op: 2 mei 2004 11:56
- Locatie: Mellieha, Malta
Re: Stafkaartcoordinaten > GPS
Dat kan eigenlijk niet.LaRoseNoir schreef:wel jammer ook dat er geen mondiale standaard is.
Lengte/breedte op WGS84 wordt steeds meer gebruikt. Ook de Nederlandse zeekaarten bijvoorbeeld zijn een aantal jaren geleden hierop overgegaan. Het voordeel hiervan is dat alle kaarten zo naadloos op elkaar aansluiten en je niets hoeft om te schakelen als je een ander gebied binnenkomt.
Notatie in decimaal verdeelde graden is daarbij het makkelijkst, maar zeelieden houden graag vast aan minuten omdat ze daarmee mooi zeemijlen kunnen afpassen, en die afstandsmaat kennen ze. En geocaching heeft ooit voor hdddmm.mmm gekozen en komt daar om verwarring te voorkomen niet meer vanaf.
Dit stelsel heeft als voordeel dat het kaartnoorden ook precies het ware noorden is, maar ook een groot nadeel: de afstandsmaat in OW-richting verschilt van die in NZ-richting. Bovendien hangt hij van de positie af.
Een rechthoekig stelsel werkt veel prettiger, dan krijg je een mooi rooster van vierkanten met zijden van 1 km. Die vierkanten zijn bovendien overal op de kaart even groot, zodat je tussenliggende waarden met een liniaal kunt afmeten. Zelfs de VS die altijd en overal met hun ongelukkige maatstelsel werken hebben op hun topografische kaarten een kilometerrooster.
Maar dit heeft wel een prijs. De aarde is een bol en dat gaat niet samen met zo'n stelsel. Je kunt maar een beperkt gebied zo afbeelden.
Een mondiale oplossing is UTM. Hierbij is de aarde verdeeld in 60 stroken van 6° breed. Daarbij heb je dus 60 grenzen waar de coördinaten verspringen. Dat is lastig als je zo'n grens oversteekt.
Een andere oplossing is per land, en als dat groot is per landdeel, een eigen stelsel maken. Dan heb je geen lastige grenzen binnen een samenhangend gebied. Omdat er al veel kaarten in die stelsels zijn zal dit wel niet veranderd worden, want dan zou dezelfde positie op oude en nieuwe kaarten totaal verschillende coördinaten krijgen. Zo zal Nederland zijn RD-stelsel wel altijd houden, en Duitsland zijn Potsdam.
Laatst gewijzigd door ++ Lex ++ op 2 okt 2011 10:20, 3 keer totaal gewijzigd.
GPS 45, GPS III, GPS V, SP 2610, 60CSx, Nüvi 765, 62st
- LaRoseNoir
- WayPoint relatie
- Berichten: 1869
- Lid geworden op: 10 okt 2010 23:00
Re: Stafkaartcoordinaten > GPS
mooie uitleg Lex !
jammer dus dat de aarde niet plat is
jammer dus dat de aarde niet plat is
Oregon 550 - Renault Carminat 2000 - Archos 5 - Nokia N900 - Nuvi 1690
OnRoute wandelkaart - CN Eur 2012.20 - OSM - papieren kaarten en natuurlijk... het ouderwetse Stratenboek !!
OnRoute wandelkaart - CN Eur 2012.20 - OSM - papieren kaarten en natuurlijk... het ouderwetse Stratenboek !!
Re: Stafkaartcoordinaten > GPS
Lex, Hartelijk dank voor de heldere uitleg. Helaas heb ik het probleem nog niet helemaal opgelost. Ben nu wel in staat om RD coordinaten om te zetten naar lengte/breedte graad maar de uitkomsten kloppen niet. Zoek nog even verder en anders meld ik mij wel weer op het forum
- Jacob_Bax
- WayPoint relatie
- Berichten: 6906
- Lid geworden op: 7 mei 2006 15:48
- Locatie: Gorinchem
- Contacteer:
Re: Stafkaartcoordinaten > GPS
Sorry als ik op tenen trap, maar ik zou verwachten dat dit coordinaten en navigatie gebeuren, zeker voor ballonvaarders gesneden koek zou zijn.
Garmin GPS12, GPSmap 60CSx, eMap, GPSmap 78s, 2xStreetpilot III colormap Streetpilot 2610, Virb, Virb Ultra 30,
OSM
Het licht aan het eind van de tunnel kan ook de trein zijn.
OSM
Het licht aan het eind van de tunnel kan ook de trein zijn.