kompas op hol bij naderen geocache
kompas op hol bij naderen geocache
Ik ben in het bezit van een Garmin 60CSx en gebruik deze sinds kort voor het geocachen. Als ik in de buurt van mijn doel kom, dan gaat het kompas alle kanten op en de afstand tot de waypoint varieert ook.
Vooral in bosrijk gebied is dit hinderlijk. Is het misschien mogelijk om de GPS anders in te stellen om dit probleem te vermijden? Met een andere GPS (Geko) had ik dit probleem niet.
Vooral in bosrijk gebied is dit hinderlijk. Is het misschien mogelijk om de GPS anders in te stellen om dit probleem te vermijden? Met een andere GPS (Geko) had ik dit probleem niet.
- ++ Lex ++
- Onafhankelijk GPS-specialist
- Berichten: 16618
- Lid geworden op: 2 mei 2004 11:56
- Locatie: Mellieha, Malta
Je schrijft niet hoe je instelling is, daarom wat losse tips.
Vermoedelijk loop je dan langzaam, en neemt het magnetisch kompas het over. Dat moet goed gekalibreerd zijn, en je moet het toestel goed horizontaal houden.
Je schrijft echter dat ook de afstand varieert. Dat wijst op een slechte positiebepaling, en daar helpt een andere instelling niet tegen. Overigens is de 60CSx daar juist erg goed in, dus zijn de omstandigheden vermoedelijk erg slecht.
Het is natuurlijk mogelijk dat er met het toestel iets aan de hand is. Mogelijk helpt een hard reset.
Vermoedelijk loop je dan langzaam, en neemt het magnetisch kompas het over. Dat moet goed gekalibreerd zijn, en je moet het toestel goed horizontaal houden.
Je schrijft echter dat ook de afstand varieert. Dat wijst op een slechte positiebepaling, en daar helpt een andere instelling niet tegen. Overigens is de 60CSx daar juist erg goed in, dus zijn de omstandigheden vermoedelijk erg slecht.
Het is natuurlijk mogelijk dat er met het toestel iets aan de hand is. Mogelijk helpt een hard reset.
GPS 45, GPS III, GPS V, SP 2610, 60CSx, Nüvi 765, 62st
Ik werk momenteel met een GARMIN Etrex Vista, en heb ongeveer hetzelfde probleem. Kompasnaald draait ongeveer zot wanneer je terplaatse bent. Het is wel gekalibreerd, hetgeen je telkens opnieuw moet doen wanneer je er nieuwe batterijen in stopt.. En soms geeft het een afwijking van 12 à 13 meter, hoewel de miswijzing van de sattelieten slechts 3 meter is. Is soms best vervelend als je op zoek bent naar een microcache van een dikke kopspeld groot.
- ++ Lex ++
- Onafhankelijk GPS-specialist
- Berichten: 16618
- Lid geworden op: 2 mei 2004 11:56
- Locatie: Mellieha, Malta
Wat gaat er draaien, de aanwijsnaald of de kompasring?
Als het magnetisch kompas correct werkt moet de ring stabiel zijn, terwijl de aanwijsnaald alle kanten op kan wijzen als je heel dicht bij je doel bent.
Dat is logisch, want doordat de gemeten positie steeds verschuift kan die steeds aan een andere kant van het doel terechtkomen als je er maar dicht genoeg bij bent.
Overigens is 3 meter miswijzing (de aangeduide waarde) niet in strijd met een werkelijke afwijking van 13 meter.
Die 3 meter is een schatting; de werkelijke waarde is immers niet bekend.
Het is een statistische waarde, die er op neer komt dat in 50% van de gevallen de werkelijke afwijking groter zal zijn dan die 3 meter.
Het houdt tevens in dat in 0,4% van de gevallen de afwijking meer dan 13 meter zal zijn.
Bovendien had de plaatser ook een afwijking toen hij de coördinaten bepaalde.
Ik ben er niet zeker van dat bij de aangegeven waarde 50% hoort. Misschien moet dat een iets andere waarde zijn, maar het principe blijft overeind. De 3 meter is geenszins de grootst mogelijke afwijking.
Als het magnetisch kompas correct werkt moet de ring stabiel zijn, terwijl de aanwijsnaald alle kanten op kan wijzen als je heel dicht bij je doel bent.
Dat is logisch, want doordat de gemeten positie steeds verschuift kan die steeds aan een andere kant van het doel terechtkomen als je er maar dicht genoeg bij bent.
Overigens is 3 meter miswijzing (de aangeduide waarde) niet in strijd met een werkelijke afwijking van 13 meter.
Die 3 meter is een schatting; de werkelijke waarde is immers niet bekend.
Het is een statistische waarde, die er op neer komt dat in 50% van de gevallen de werkelijke afwijking groter zal zijn dan die 3 meter.
Het houdt tevens in dat in 0,4% van de gevallen de afwijking meer dan 13 meter zal zijn.
Bovendien had de plaatser ook een afwijking toen hij de coördinaten bepaalde.
Ik ben er niet zeker van dat bij de aangegeven waarde 50% hoort. Misschien moet dat een iets andere waarde zijn, maar het principe blijft overeind. De 3 meter is geenszins de grootst mogelijke afwijking.
GPS 45, GPS III, GPS V, SP 2610, 60CSx, Nüvi 765, 62st
3 meter is waarschijnlijk de standaardafwijking.
Statistisch gezien liggen 99,7% van alle meetwaardes binnen 3 x de standaardafwijking. De daadwerkelijke coordinaten en afgelezen coordinaten kunnen dus maximaal 18 meter van elkaar verschillen (straal is 3 x 3 meter).
Neem je genoegen met iets minder betrouwbaarheid, dan kun je zeggen dat in ~70% van de gevallen de standaardafwiijking gelijk is aan de maximale afwijking.
Marinus
Statistisch gezien liggen 99,7% van alle meetwaardes binnen 3 x de standaardafwijking. De daadwerkelijke coordinaten en afgelezen coordinaten kunnen dus maximaal 18 meter van elkaar verschillen (straal is 3 x 3 meter).
Neem je genoegen met iets minder betrouwbaarheid, dan kun je zeggen dat in ~70% van de gevallen de standaardafwiijking gelijk is aan de maximale afwijking.
Marinus
GPSmap 66st, Fēnix 5, Edge 1000, Nüvi 3598, Oregon 300, Zumo 550 en Etrex Vista HCx.
- ++ Lex ++
- Onafhankelijk GPS-specialist
- Berichten: 16618
- Lid geworden op: 2 mei 2004 11:56
- Locatie: Mellieha, Malta
Ja, 1x de standaardafwijking zou ook kunnen; dat heb ik vroeger ook steeds gedacht.
Maar ik heb ergens (niet van Garmin zelf trouwens) gelezen dat het de 50%-grens zou zijn, en dan is de gegeven afstand gelijk aan 0,67x de standaardafwijking. Daarmee heb ik in bovenstaand voorbeeld gerekend.
Maar zo nauwkeurig is het allemaal niet. Het is vooral een vergelijkende waarde. Een waarschuwing voor onnauwkeurigheid (eigenlijk weinig precisie).
Maar ik heb ergens (niet van Garmin zelf trouwens) gelezen dat het de 50%-grens zou zijn, en dan is de gegeven afstand gelijk aan 0,67x de standaardafwijking. Daarmee heb ik in bovenstaand voorbeeld gerekend.
Maar zo nauwkeurig is het allemaal niet. Het is vooral een vergelijkende waarde. Een waarschuwing voor onnauwkeurigheid (eigenlijk weinig precisie).
GPS 45, GPS III, GPS V, SP 2610, 60CSx, Nüvi 765, 62st
Is ook goed mogelijk, de 1 standaardafwijking is ook maar iets wat ik gehoord heb. Gaat er inderdaad ook om dat men niet moet denken dat de maximale afwijking wordt aangegeven op de GPS.
Zelf had ik liever iets van 0 - 100% gezien. Waarbij 100% gewoon perfecte ontvangstomstandigheden zijn en 0%, nou ja, je snapt het wel
Marinus
Zelf had ik liever iets van 0 - 100% gezien. Waarbij 100% gewoon perfecte ontvangstomstandigheden zijn en 0%, nou ja, je snapt het wel
Marinus
GPSmap 66st, Fēnix 5, Edge 1000, Nüvi 3598, Oregon 300, Zumo 550 en Etrex Vista HCx.
Re: kompas op hol bij naderen geocache
Hallo,
Dit probleem heb ik ook. Sinds kort heb ik een Oregon 450 en zijn we begonnen met geocachen (erg leuk)!!
Zit alleen altijd met het kompas te knoeien, soms stuurt hij ons alle kanten op.....
Wie heeft hier nog meer last van of heeft tips?
Dit probleem heb ik ook. Sinds kort heb ik een Oregon 450 en zijn we begonnen met geocachen (erg leuk)!!
Zit alleen altijd met het kompas te knoeien, soms stuurt hij ons alle kanten op.....
Wie heeft hier nog meer last van of heeft tips?
Re: kompas op hol bij naderen geocache
IK heb dat ook wanneer ik het kompas aan zet. Echter wanneer het kompas langer aan staat dan gaat hij op een gegeven moment toch de goede kant uitwijzen. Ik denk dat hij zich eerst moet instellen.
sf-ftd
Zumo 550/Oregon 450t/Nuvi1340/Blaupunkt Travelpilot FX
CN2015.20/Onroute Fiets+Wandelkaart/ Onroute Motorkaart BNL-DACH-FIEP
Diverse OpenStreetMap-kaarten
Zumo 550/Oregon 450t/Nuvi1340/Blaupunkt Travelpilot FX
CN2015.20/Onroute Fiets+Wandelkaart/ Onroute Motorkaart BNL-DACH-FIEP
Diverse OpenStreetMap-kaarten
Re: kompas op hol bij naderen geocache
Het ingebouwde kompas zal zichzelf nooit kalibreren zoals de hoogtemeter dat doet. Dus inprincipe zou het niet uitmoeten maken hoelang het kompas aanstaat t.o.v. de nauwkeurigheid. Er zijn wel twee verschillen in het weergeven van een richting. Het eerste is wanneer je beweegt, het kompas verkrijgt dan zijn richting a.h.v het GPS signaal. Het tweede is de weergave van de richting wanneer je stilstaat. Op dat moment heb je geen verplaatsing waarbij het GPS signaal de richting bepaald maar wordt de richting weergegeven aan de hand van het 3 assige elektronische kompas. Deze is wel te kalibreren en dit zou volgens de handleiding iedere keer moeten gebeuren wanneer er batterijen zijn verwisseld. Dus het zou best zo kunne zijn dat je bij het zoeken van een cache soms stilstaat en dan weer beweegt waardoor het kompas steeds overspringt tussen de ene en de ander modus. Probeer dus ook eerst eens het electronische kompas te kalibreren voordat je een cache gaat zoeken.
-= GPSMap 64s - Oregon 550t - eTrex 10 - Geko 201 =-
- ++ Lex ++
- Onafhankelijk GPS-specialist
- Berichten: 16618
- Lid geworden op: 2 mei 2004 11:56
- Locatie: Mellieha, Malta
Re: kompas op hol bij naderen geocache
Als de wijzer flink beweegt is de waarschijnlijkste oorzaak dat je gemeten positie rond het doel beweegt; vooral als je er vlak bij bent kan de uitslag enorm zijn. (1)
Onjuiste kalibratie geeft vrij zeker een veel stabieler beeld. (2)
Bij (1) draait de wijzer over een stilstaande kompasring, bij (2) draaien wijzer en ring samen.
Onjuiste kalibratie geeft vrij zeker een veel stabieler beeld. (2)
Bij (1) draait de wijzer over een stilstaande kompasring, bij (2) draaien wijzer en ring samen.
GPS 45, GPS III, GPS V, SP 2610, 60CSx, Nüvi 765, 62st