Franse Lambert coordinaten in Garmin etrex
-
- Berichten: 5
- Lid geworden op: 2 mar 2014 10:27
Franse Lambert coordinaten in Garmin etrex
ik zoek al geruime tijd naar mogelijkheden om Franse Lambert coördinaten (zone 1, 2 of 3) in te voeren in mijn eTrex 30.
Ik heb zo’n 10 jaar heel intensief en tot volle tevredenheid een Garmin etrex gebruikt. Voor Frankrijk voerde ik de Lambert coördinaten (zone 1, 2 of 3) als user grid in. Nu heeft mijn ‘oude vertrouwde’ etrex het begeven, en de keus voor een opvolger was snel gemaakt (licht, simpel in gebruik, niet te duur, oplaadbare penlight batterijen): ik heb dus de Garmin eTrex 30 gekocht. Maar nu heb ik een probleem. Als ik daar een user grid wil aanmaken moet ik heel andere zaken kiezen en invoeren dan in m’n oude eTrex. De oude vroeg om false E, false N, DX, DY, DZ, DA, DF. En die waarden had ik allemaal netjes in een tabel voor Europa, de veel gebruikte van Laurens Sparrius http://www.biodiv.nl/gps.
De nieuwe eTrex vraagt echter om heel andere zaken: kiezen uit UTM, Lambert conic 1 of 2 parallel, stereograaf noord- of zuidpool, schuin of equatoriaal, Mercator punt azi of 2, en vervolgens dan weer valse oost- en noordwaarde, schaal, basismeridiaan en basis breedtegraad. Ik heb geen idee hoe die nieuwe waarden overeenkomen met de oude, en een vergelijkbare tabel op internet kan ik nergens vinden. Ik heb wel allerlei programma’s gevonden om Lambert coördinaten op de laptop om te rekenen, maar het moet toch mogelijk zijn ze direct in de gps in te voeren. Dat is een handeling minder (en dus ook minder kans op fouten) en ‘in het veld’ loop ik natuurlijk niet met m’n laptop te sjouwen.
Enig idee hoe dit op te lossen?
Ik heb zo’n 10 jaar heel intensief en tot volle tevredenheid een Garmin etrex gebruikt. Voor Frankrijk voerde ik de Lambert coördinaten (zone 1, 2 of 3) als user grid in. Nu heeft mijn ‘oude vertrouwde’ etrex het begeven, en de keus voor een opvolger was snel gemaakt (licht, simpel in gebruik, niet te duur, oplaadbare penlight batterijen): ik heb dus de Garmin eTrex 30 gekocht. Maar nu heb ik een probleem. Als ik daar een user grid wil aanmaken moet ik heel andere zaken kiezen en invoeren dan in m’n oude eTrex. De oude vroeg om false E, false N, DX, DY, DZ, DA, DF. En die waarden had ik allemaal netjes in een tabel voor Europa, de veel gebruikte van Laurens Sparrius http://www.biodiv.nl/gps.
De nieuwe eTrex vraagt echter om heel andere zaken: kiezen uit UTM, Lambert conic 1 of 2 parallel, stereograaf noord- of zuidpool, schuin of equatoriaal, Mercator punt azi of 2, en vervolgens dan weer valse oost- en noordwaarde, schaal, basismeridiaan en basis breedtegraad. Ik heb geen idee hoe die nieuwe waarden overeenkomen met de oude, en een vergelijkbare tabel op internet kan ik nergens vinden. Ik heb wel allerlei programma’s gevonden om Lambert coördinaten op de laptop om te rekenen, maar het moet toch mogelijk zijn ze direct in de gps in te voeren. Dat is een handeling minder (en dus ook minder kans op fouten) en ‘in het veld’ loop ik natuurlijk niet met m’n laptop te sjouwen.
Enig idee hoe dit op te lossen?
- GPS Expert
- Berichten: 3300
- Lid geworden op: 24 jan 2013 22:41
- Locatie: Amsterdam, Apeldoorn, Havelte, Hilversum, Hoensbroek, Leusden, Privé les of GPS Helpdesk
- Contacteer:
Re: Franse Lambert coordinaten in Garmin etrex
Heb je hier wat aan? http://www.javawa.nl/lambert.html
Marco
Kennis en kunde van Outdoor, Sport en Motor GPS'sen van Garmin, Tripy, TomTom, Mio, Teasi, TwoNav, Peaklife/Rage.
Zie ook mijn Kennisforum en YouTube kanaal.
Kennis en kunde van Outdoor, Sport en Motor GPS'sen van Garmin, Tripy, TomTom, Mio, Teasi, TwoNav, Peaklife/Rage.
Zie ook mijn Kennisforum en YouTube kanaal.
- JaVaWa
- WayPoint GPS specialist
- Berichten: 18269
- Lid geworden op: 11 feb 2008 23:46
- Locatie: Traiectum
- Contacteer:
Re: Franse Lambert coordinaten in Garmin etrex
De gegevens op die pagina zijn alleen van toepassing op de Belgische Lambert-coördinaten; die gebruiken heel andere parameters...
Nu weet ik niet de parameters voor de Franse Lambert-coördinaten i.c.m. de conforme kegelprojectie van Lambert, maar je kunt de parameters van Laurens Sparrius gebruiken als je op de eTrex kiest voor Positieweergave > Gebruikersgrid > UTM.
Daar vul je de basismeridiaan (longitude origin), schaal (scale), valse oostwaarde (false E) en valse noordwaarde (false N) uit de tabel in; de basisbreedtegraad laat je op 0 staan.
Bij kaartdatum kies je voor User, en vul je DX, DY en DZ in.
Bij Kaartsferoïde kies je voor User Spheroid, en vul je DA en DF in.
Nu weet ik niet de parameters voor de Franse Lambert-coördinaten i.c.m. de conforme kegelprojectie van Lambert, maar je kunt de parameters van Laurens Sparrius gebruiken als je op de eTrex kiest voor Positieweergave > Gebruikersgrid > UTM.
Daar vul je de basismeridiaan (longitude origin), schaal (scale), valse oostwaarde (false E) en valse noordwaarde (false N) uit de tabel in; de basisbreedtegraad laat je op 0 staan.
Bij kaartdatum kies je voor User, en vul je DX, DY en DZ in.
Bij Kaartsferoïde kies je voor User Spheroid, en vul je DA en DF in.
Kijk op https://www.javawa.nl voor GPS-gerelateerde software, informatie en tips.
Mijn 130 GPS-toestellen
Mijn 130 GPS-toestellen
Re: Franse Lambert coordinaten in Garmin etrex
Waarschijnlijk ben je al geholpen door het advies van JaVaWa.
Mocht je nog wat willen controleren : http://twcc.free.fr/ , daar heb je de keuze uit verschillende Lambert zones voor France en deze dan te converteren naar bijv. UTM of WGS84 (lat/lon in dec. graden of dec./min/sec).
Mocht je nog wat willen controleren : http://twcc.free.fr/ , daar heb je de keuze uit verschillende Lambert zones voor France en deze dan te converteren naar bijv. UTM of WGS84 (lat/lon in dec. graden of dec./min/sec).
- JaVaWa
- WayPoint GPS specialist
- Berichten: 18269
- Lid geworden op: 11 feb 2008 23:46
- Locatie: Traiectum
- Contacteer:
Re: Franse Lambert coordinaten in Garmin etrex
Na e.e.a. nog eens goed bestudeerd te hebben, heb ik nu (als het goed is) de juiste parameters voor de conforme kegelprojectie van Lambert uitgevogeld.
Ze staan op de eerder vermelde pagina: http://www.javawa.nl/lambert.html
Controleren van de resultaten doe je uiteraard met de programma's die beschikbaar worden gesteld door de officiële instanties die erover gaan: cConvert van het NGI in België en Circé van het IGN in Frankrijk.
N.B. In BaseCamp kun je niet kiezen voor de Lambert kegelprojectie. Je zou de eerder genoemde parameters kunnen gebruiken, maar dan krijg je dermate forse afwijkingen (tot wel 300 meter), zodat het niet echt bruikbaar is.
Ze staan op de eerder vermelde pagina: http://www.javawa.nl/lambert.html
Controleren van de resultaten doe je uiteraard met de programma's die beschikbaar worden gesteld door de officiële instanties die erover gaan: cConvert van het NGI in België en Circé van het IGN in Frankrijk.
N.B. In BaseCamp kun je niet kiezen voor de Lambert kegelprojectie. Je zou de eerder genoemde parameters kunnen gebruiken, maar dan krijg je dermate forse afwijkingen (tot wel 300 meter), zodat het niet echt bruikbaar is.
Kijk op https://www.javawa.nl voor GPS-gerelateerde software, informatie en tips.
Mijn 130 GPS-toestellen
Mijn 130 GPS-toestellen
-
- Berichten: 5
- Lid geworden op: 2 mar 2014 10:27
Re: Franse Lambert coordinaten in Garmin etrex
alle inzenders bedankt!
voor het omrekenen op m'n laptop van Franse coördinaten gebruik ik Convers i.p.v. Circé (geeft bij mij steeds problemen met "ontbrekende bestanden".
Omrekenen Lambert coördinaten naar WGS84 UTM :
Start het programma CONVERS [gratis download via http://vtopo.free.fr/convers.htm ]
Départ:
Lambert Zone II étendu,
distances Kilomètres
Coordonnes X : ***.** (let op: decimaalpunten i.p.v. komma’s) Y : 2***.**
Arrivée
UTM / WGS84 Zone 32 (UTM 32)
distances Kilomètres
De uitkomst, onder ‘arrivée’, is eenvoudig in de gps in te voeren.
Twee opmerkingen:
UTM 32 geldt alleen voor het uiterste oosten van Frankrijk; het midden is UTM 31 en het westen UTM 30. Zie voor een kaart:
http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... -zones.png .
Het toevoegen van een 2 voor de Y coördinaten geldt in de Doubs [bijv. voor de Lambert coördinaten van de grotten uit de Inventaire Spéleólogique du Doubs].
Voor de andere departementen zie de coördinaten zoals die zijn aangegeven op de buitenrand van de IGN 1:25 000 kaarten.
voor het omrekenen op m'n laptop van Franse coördinaten gebruik ik Convers i.p.v. Circé (geeft bij mij steeds problemen met "ontbrekende bestanden".
Omrekenen Lambert coördinaten naar WGS84 UTM :
Start het programma CONVERS [gratis download via http://vtopo.free.fr/convers.htm ]
Départ:
Lambert Zone II étendu,
distances Kilomètres
Coordonnes X : ***.** (let op: decimaalpunten i.p.v. komma’s) Y : 2***.**
Arrivée
UTM / WGS84 Zone 32 (UTM 32)
distances Kilomètres
De uitkomst, onder ‘arrivée’, is eenvoudig in de gps in te voeren.
Twee opmerkingen:
UTM 32 geldt alleen voor het uiterste oosten van Frankrijk; het midden is UTM 31 en het westen UTM 30. Zie voor een kaart:
http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... -zones.png .
Het toevoegen van een 2 voor de Y coördinaten geldt in de Doubs [bijv. voor de Lambert coördinaten van de grotten uit de Inventaire Spéleólogique du Doubs].
Voor de andere departementen zie de coördinaten zoals die zijn aangegeven op de buitenrand van de IGN 1:25 000 kaarten.
- JaVaWa
- WayPoint GPS specialist
- Berichten: 18269
- Lid geworden op: 11 feb 2008 23:46
- Locatie: Traiectum
- Contacteer:
Re: Franse Lambert coordinaten in Garmin etrex
UTM-waardes invoeren op een GPS is geen probleem, maar je wilde toch direct Lambert-coördinaten gebruiken?
De tussenstap via UTM zorgt voor een grotere fout, aangezien UTM niet zo nauwkeurig is.
"Lambert Zone II étendu" is eigenlijk bedoeld voor geheel Frankrijk, maar de parameters zijn gelijk aan die voor "Lambert Zone II Carto".
De tussenstap via UTM zorgt voor een grotere fout, aangezien UTM niet zo nauwkeurig is.
Die "2" is het zonenummer, het kan dus ook 1, 3 of 4 zijn. Dit is ook het verschil tussen de gewone en de "Carto"-versies die je kunt kiezen op de site waar keesm naar linkt.speleoloog schreef: Het toevoegen van een 2 voor de Y coördinaten geldt in de Doubs
"Lambert Zone II étendu" is eigenlijk bedoeld voor geheel Frankrijk, maar de parameters zijn gelijk aan die voor "Lambert Zone II Carto".
Kijk op https://www.javawa.nl voor GPS-gerelateerde software, informatie en tips.
Mijn 130 GPS-toestellen
Mijn 130 GPS-toestellen
-
- Berichten: 5
- Lid geworden op: 2 mar 2014 10:27
Re: Franse Lambert coordinaten in Garmin etrex
ik heb nu beide methoden vergeleken: omrekenen met Convers en direct in de gps (met dank voor de tips aan JaVaWa).
Een punt (de Source de la Loue) geeft dan twee resultaten; die liggen dan oost zo goed als op dezelfde lijn, noord scheelt het echter achthonderd meter! Met de IGN 1:25 000 erbij lijkt omrekenen met Convers correct.
Een punt (de Source de la Loue) geeft dan twee resultaten; die liggen dan oost zo goed als op dezelfde lijn, noord scheelt het echter achthonderd meter! Met de IGN 1:25 000 erbij lijkt omrekenen met Convers correct.
- JaVaWa
- WayPoint GPS specialist
- Berichten: 18269
- Lid geworden op: 11 feb 2008 23:46
- Locatie: Traiectum
- Contacteer:
Re: Franse Lambert coordinaten in Garmin etrex
Kun je even de coördinaten geven van invoer en resultaat?
Kijk op https://www.javawa.nl voor GPS-gerelateerde software, informatie en tips.
Mijn 130 GPS-toestellen
Mijn 130 GPS-toestellen
-
- Berichten: 5
- Lid geworden op: 2 mar 2014 10:27
Re: Franse Lambert coordinaten in Garmin etrex
De Lambert (II) coördinaten voor de Source de la Loue, uit de Inventaire Spéléologique du Doubs, zijn: X 901.18 Y 231.06.
Na omrekenen met Convers krijg ik: 294.7 5209.9 (komt aardig overeen met de kaart)
Na rechtstreeks invoeren op m'n Garmin etrex 30, via User-instellingen met de gegevens van de tabel van
Laurens Sparrius: 294,7 5210,7
Na omrekenen met Convers krijg ik: 294.7 5209.9 (komt aardig overeen met de kaart)
Na rechtstreeks invoeren op m'n Garmin etrex 30, via User-instellingen met de gegevens van de tabel van
Laurens Sparrius: 294,7 5210,7
- JaVaWa
- WayPoint GPS specialist
- Berichten: 18269
- Lid geworden op: 11 feb 2008 23:46
- Locatie: Traiectum
- Contacteer:
Re: Franse Lambert coordinaten in Garmin etrex
Die moet je dan ook niet gebruiken, maar de parameters van mijn pagina: http://www.javawa.nl/lambert.htmlspeleoloog schreef:met de gegevens van de tabel van Laurens Sparrius
Kijk op https://www.javawa.nl voor GPS-gerelateerde software, informatie en tips.
Mijn 130 GPS-toestellen
Mijn 130 GPS-toestellen
-
- Berichten: 5
- Lid geworden op: 2 mar 2014 10:27
Re: Franse Lambert coordinaten in Garmin etrex
Perfect! De 'beide' punten liggen nu nog maar vier meter van elkaar vandaan! Met heel veel dank aan JavaWa; mijn probleem is opgelost!