Topo Nederland Pro vs Open Street MAP (OSM)
- jelleruben
- WayPoint relatie
- Berichten: 278
- Lid geworden op: 25 mei 2004 18:35
- Locatie: Groningen
- Contacteer:
Topo Nederland Pro vs Open Street MAP (OSM)
Sindskort ben ik een blije gebruiker van Topo Nederland Pro. Er ging een wereld (Nederland LOL) voor me open.
Basecamp zag mooie eruit, meteen mijn tracks bekijken hoe die eruit zagen op de kaart.
Wat kom ik nu tegen?? Alle routes liggen niet meer op paden of wegen vergeleken met OSM.. Dacht de dat niet uit moet maken aangezien je met vaste coördinaten werkt.
Ik heb bijvoorbeeld een route gemaakt gebaseerd op de kaart van Freizeitkarte_NLD (OSM )
Nu als ik die route in Topo Nederland Pro kijk, dan loop de route door gebouwen heen..
Wordt door de kaarten ook anders naar de route gekeken? zie hier een voorbeeld
Kaart van Freizeitkarte_NLD
Kaart van TOPO Nederland Pro
Ik hoop dat jullie mijn punt begrijpen, en ik ben benieuwd wat jullie's ondervindingen zijn.
Basecamp zag mooie eruit, meteen mijn tracks bekijken hoe die eruit zagen op de kaart.
Wat kom ik nu tegen?? Alle routes liggen niet meer op paden of wegen vergeleken met OSM.. Dacht de dat niet uit moet maken aangezien je met vaste coördinaten werkt.
Ik heb bijvoorbeeld een route gemaakt gebaseerd op de kaart van Freizeitkarte_NLD (OSM )
Nu als ik die route in Topo Nederland Pro kijk, dan loop de route door gebouwen heen..
Wordt door de kaarten ook anders naar de route gekeken? zie hier een voorbeeld
Kaart van Freizeitkarte_NLD
Kaart van TOPO Nederland Pro
Ik hoop dat jullie mijn punt begrijpen, en ik ben benieuwd wat jullie's ondervindingen zijn.
Garmin GPSMap 66SR | Garmin GPSMap 64ST | Garmin Montana 700 | Garmin eTrex 20 | Garmin eTrex Legend | Garmin Nüvi 1340 | Garmin Venu 1 |
- HaWee
- Onafhankelijk GPS-specialist
- Berichten: 22861
- Lid geworden op: 28 jul 2008 16:24
- Locatie: Eindhoven
Re: Topo Nederland Pro vs Open Street MAP (OSM)
bij tracks is het "normaal" dat ze regelmatig door gebouwen heen lopen. Bij goede ontvangst is de plaatsbepaling pakweg binnen +/- 5 meter , maar vooral als je tussen gebouwen loopt (wat hogere gebouwen cq dicht erbij) dan "ziet" je gps de satelliet niet goed en krijg je een grotere miswijzing. +/- 10 meter is niks bijzonders en +/- 20 of meer meter is ook best mogelijk.
Topo Nederland Pro is een betaalde kaart waarbij de makers ook het nodige betaald hebben voor goede data. (vaak dus met professionele landmeetapparatuur gemeten)
OSM is in principe geheel opgebouwd door vrijwilligers die met hun gps (met die verschillende afwijkingen) daar hebben rondgelopen of gefietst om de zaak in kaart te brengen.
Topo Nederland Pro is een betaalde kaart waarbij de makers ook het nodige betaald hebben voor goede data. (vaak dus met professionele landmeetapparatuur gemeten)
OSM is in principe geheel opgebouwd door vrijwilligers die met hun gps (met die verschillende afwijkingen) daar hebben rondgelopen of gefietst om de zaak in kaart te brengen.
"Always Look on the Bright Side of Life"
- jelleruben
- WayPoint relatie
- Berichten: 278
- Lid geworden op: 25 mei 2004 18:35
- Locatie: Groningen
- Contacteer:
Re: Topo Nederland Pro vs Open Street MAP (OSM)
Zoals je misschien weet kan je tracks ook aanpassen, net als bij routes. Dit heb ik gedaan, en heb de track echt op een straat / weg gelegd.
Ik weet dat OSM door en voor gebruikers wordt gedaan. Maar had van OSM wel dan nauwkeurigheid verwacht. Als je begrijpt wat ik bedoel.
Ik weet dat OSM door en voor gebruikers wordt gedaan. Maar had van OSM wel dan nauwkeurigheid verwacht. Als je begrijpt wat ik bedoel.
Garmin GPSMap 66SR | Garmin GPSMap 64ST | Garmin Montana 700 | Garmin eTrex 20 | Garmin eTrex Legend | Garmin Nüvi 1340 | Garmin Venu 1 |
- HaWee
- Onafhankelijk GPS-specialist
- Berichten: 22861
- Lid geworden op: 28 jul 2008 16:24
- Locatie: Eindhoven
Re: Topo Nederland Pro vs Open Street MAP (OSM)
die rode lijn heb jij op de weg gelegd, die groene lijkt gemeten.
maar niet alleen de gebouwen maar ook de wegen van osm worden getekend door gebruikers met een gewone consumenten gps en niet door landmeters met dure apparatuur. Dus de weg hoeft echt niet precies daar te liggen waar hij is getekend
maar niet alleen de gebouwen maar ook de wegen van osm worden getekend door gebruikers met een gewone consumenten gps en niet door landmeters met dure apparatuur. Dus de weg hoeft echt niet precies daar te liggen waar hij is getekend
"Always Look on the Bright Side of Life"
- jelleruben
- WayPoint relatie
- Berichten: 278
- Lid geworden op: 25 mei 2004 18:35
- Locatie: Groningen
- Contacteer:
Re: Topo Nederland Pro vs Open Street MAP (OSM)
Ja ik snap het, dat alles zelf is gemaakt. Mijn punt is hoe betrouwbaar is osm? Mijn voorbeeld is nu met straat en een gebouw.
Maar stel, dat je een coördinaat van een POI vast wil leggen op een OSM kaart, hoe betrouwbaar is dat als je daadwerkelijk op pad gaat, op zoek naar die POI.
Maar stel, dat je een coördinaat van een POI vast wil leggen op een OSM kaart, hoe betrouwbaar is dat als je daadwerkelijk op pad gaat, op zoek naar die POI.
Garmin GPSMap 66SR | Garmin GPSMap 64ST | Garmin Montana 700 | Garmin eTrex 20 | Garmin eTrex Legend | Garmin Nüvi 1340 | Garmin Venu 1 |
- HaWee
- Onafhankelijk GPS-specialist
- Berichten: 22861
- Lid geworden op: 28 jul 2008 16:24
- Locatie: Eindhoven
Re: Topo Nederland Pro vs Open Street MAP (OSM)
heel betrouwbaar
mits je begrijpt dat jouw meting een afwijking kan hebben van laten we zeggen 20 meter in het rond en de meting van die andere osm er net zo maar dan een andere kant op.
test het zelf eens uit:
zoek een duidelijk bepaalde lokatie (bijvoorbeeld een paaltje in de grond oid) neem daar de positie van op met je gps en maak een waypoint aan.
ga een paar dagen later, liefst bij ander weer (flink bewolkt versus zon iod) weer naar het paaltje en neem de positie opnieuw op, maak weer een waypoint aan.
zoom nu in en bekijk de 2 waypoints, liggen ze precies op elkaar?
mits je begrijpt dat jouw meting een afwijking kan hebben van laten we zeggen 20 meter in het rond en de meting van die andere osm er net zo maar dan een andere kant op.
test het zelf eens uit:
zoek een duidelijk bepaalde lokatie (bijvoorbeeld een paaltje in de grond oid) neem daar de positie van op met je gps en maak een waypoint aan.
ga een paar dagen later, liefst bij ander weer (flink bewolkt versus zon iod) weer naar het paaltje en neem de positie opnieuw op, maak weer een waypoint aan.
zoom nu in en bekijk de 2 waypoints, liggen ze precies op elkaar?
"Always Look on the Bright Side of Life"
Re: Topo Nederland Pro vs Open Street MAP (OSM)
En zonder kaart net zo betrouwbaar
Oregon 700, Vivofit 4, Vivoactive.
GPS 100/50/75/45/40/90/38, 12XL, eMap, 20 x eTrex, GPS V, Geko 101/201/301, GPS 60/72H/76CSx, GPSMAP 60/60C/60Cx/60CSx/220/295, Colorado 300, Dakota 10/20, Oregon 400t/450t, Montana 600 enz.
GPS 100/50/75/45/40/90/38, 12XL, eMap, 20 x eTrex, GPS V, Geko 101/201/301, GPS 60/72H/76CSx, GPSMAP 60/60C/60Cx/60CSx/220/295, Colorado 300, Dakota 10/20, Oregon 400t/450t, Montana 600 enz.
- jelleruben
- WayPoint relatie
- Berichten: 278
- Lid geworden op: 25 mei 2004 18:35
- Locatie: Groningen
- Contacteer:
Re: Topo Nederland Pro vs Open Street MAP (OSM)
Laat ik het anders zeggen, misschien is mijn punt duidelijker.
Ik hoef niet naar buiten voor hetgeen wat ik bedoel, dus zit ook niet met de nauwkeurigheid van het GPS signaal.
Het gaat mij puur om de verschillen in de kaarten, zoals je waarschijnlijk weet hebben waypoints of POI vaste coördinaten,
dus een vaste plaats op de kaart. Nu heb ik een Waypoint op de kaart gezet, maar als je op de bijde kaarten kijkt, worden ze niet op de zelfde locatie getoond.
Op de Topo kaart:
Hier wordt de Waypoint getoond naast de straat en naast het fietspad.
Op de OSM
Wordt dezelfde Waypoint (met dezelfde coördinaten) tussen de staat en het fietspad
Ik hoef niet naar buiten voor hetgeen wat ik bedoel, dus zit ook niet met de nauwkeurigheid van het GPS signaal.
Het gaat mij puur om de verschillen in de kaarten, zoals je waarschijnlijk weet hebben waypoints of POI vaste coördinaten,
dus een vaste plaats op de kaart. Nu heb ik een Waypoint op de kaart gezet, maar als je op de bijde kaarten kijkt, worden ze niet op de zelfde locatie getoond.
Op de Topo kaart:
Hier wordt de Waypoint getoond naast de straat en naast het fietspad.
Op de OSM
Wordt dezelfde Waypoint (met dezelfde coördinaten) tussen de staat en het fietspad
Garmin GPSMap 66SR | Garmin GPSMap 64ST | Garmin Montana 700 | Garmin eTrex 20 | Garmin eTrex Legend | Garmin Nüvi 1340 | Garmin Venu 1 |
Re: Topo Nederland Pro vs Open Street MAP (OSM)
Wie het weet mag het zeggen, op Google Earth is het misschien weer anders.
De waarheid zal in het midden liggen denk ik, de ene kaart heeft een afwijking naar het noorden, de andere naar het zuiden en 10Km verderop is dit misschien weer anders om maar iets te noemen.
De waarheid zal in het midden liggen denk ik, de ene kaart heeft een afwijking naar het noorden, de andere naar het zuiden en 10Km verderop is dit misschien weer anders om maar iets te noemen.
Oregon 700, Vivofit 4, Vivoactive.
GPS 100/50/75/45/40/90/38, 12XL, eMap, 20 x eTrex, GPS V, Geko 101/201/301, GPS 60/72H/76CSx, GPSMAP 60/60C/60Cx/60CSx/220/295, Colorado 300, Dakota 10/20, Oregon 400t/450t, Montana 600 enz.
GPS 100/50/75/45/40/90/38, 12XL, eMap, 20 x eTrex, GPS V, Geko 101/201/301, GPS 60/72H/76CSx, GPSMAP 60/60C/60Cx/60CSx/220/295, Colorado 300, Dakota 10/20, Oregon 400t/450t, Montana 600 enz.
- HaWee
- Onafhankelijk GPS-specialist
- Berichten: 22861
- Lid geworden op: 28 jul 2008 16:24
- Locatie: Eindhoven
Re: Topo Nederland Pro vs Open Street MAP (OSM)
nogmaals, dat iets ergens getekend staat betekend niet dat het daar ook staat
de osm kaart is getekend (zowel de straten als de gebouwen) met meetgegevens die per definitie afwijken.
iemand fietst over de straat en maakt een tracklog
die tracklog wijkt af van de werkelijkheid , het kan dat hij 10 meter te veel naar de ene of de andere kant afwijkt.
met die track tekent deze osm er de straat , die kan dus ook 10 meter naar de ene of andere kant fout liggen, voor de gebouwen geld dat ze als "opvulling" worden getekend, er wordt echt niet eerst een lokatie gemeten (en die lokatie zou fout zijn omdat het gebouw het zicht op diverse satellieten blokkeert) maar er wordt gewoon uit het losse handje wat bij getekend.
Dat is niet onnauwkeurig maar gewoon simpel.
De osm kaart is niet om door het kadaster te gebruiken om land te verkopen oid maar gewoon om je te orienteren.
de osm kaart is getekend (zowel de straten als de gebouwen) met meetgegevens die per definitie afwijken.
iemand fietst over de straat en maakt een tracklog
die tracklog wijkt af van de werkelijkheid , het kan dat hij 10 meter te veel naar de ene of de andere kant afwijkt.
met die track tekent deze osm er de straat , die kan dus ook 10 meter naar de ene of andere kant fout liggen, voor de gebouwen geld dat ze als "opvulling" worden getekend, er wordt echt niet eerst een lokatie gemeten (en die lokatie zou fout zijn omdat het gebouw het zicht op diverse satellieten blokkeert) maar er wordt gewoon uit het losse handje wat bij getekend.
Dat is niet onnauwkeurig maar gewoon simpel.
De osm kaart is niet om door het kadaster te gebruiken om land te verkopen oid maar gewoon om je te orienteren.
"Always Look on the Bright Side of Life"
- jelleruben
- WayPoint relatie
- Berichten: 278
- Lid geworden op: 25 mei 2004 18:35
- Locatie: Groningen
- Contacteer:
Re: Topo Nederland Pro vs Open Street MAP (OSM)
Okay maar dan is de TOPO wat goed met de werkelijkheid komt ipv de OSM.
Garmin GPSMap 66SR | Garmin GPSMap 64ST | Garmin Montana 700 | Garmin eTrex 20 | Garmin eTrex Legend | Garmin Nüvi 1340 | Garmin Venu 1 |
Re: Topo Nederland Pro vs Open Street MAP (OSM)
Tja als je niet leest dan blijf je vragen.
De Topo kaart komt eens in de zoveel jaar uit en is dus gelijk al oud, OSM update elke week, is qua bebouwing, nieuwe wegen op dat gebied "beter"
De Topo kaart komt eens in de zoveel jaar uit en is dus gelijk al oud, OSM update elke week, is qua bebouwing, nieuwe wegen op dat gebied "beter"
Oregon 700, Vivofit 4, Vivoactive.
GPS 100/50/75/45/40/90/38, 12XL, eMap, 20 x eTrex, GPS V, Geko 101/201/301, GPS 60/72H/76CSx, GPSMAP 60/60C/60Cx/60CSx/220/295, Colorado 300, Dakota 10/20, Oregon 400t/450t, Montana 600 enz.
GPS 100/50/75/45/40/90/38, 12XL, eMap, 20 x eTrex, GPS V, Geko 101/201/301, GPS 60/72H/76CSx, GPSMAP 60/60C/60Cx/60CSx/220/295, Colorado 300, Dakota 10/20, Oregon 400t/450t, Montana 600 enz.
- jelleruben
- WayPoint relatie
- Berichten: 278
- Lid geworden op: 25 mei 2004 18:35
- Locatie: Groningen
- Contacteer:
Re: Topo Nederland Pro vs Open Street MAP (OSM)
Wie zeg dat ik niet lees, misschien begrijp ik het even niet, en dat ik even een bevestiging wil.MPX-NL schreef:Tja als je niet leest dan blijf je vragen.
Dat is één ding wat waar is, de OSM kaarten zijn snel up to date...MPX-NL schreef:De Topo kaart komt eens in de zoveel jaar uit en is dus gelijk al oud, OSM update elke week, is qua bebouwing, nieuwe wegen op dat gebied "beter"
Garmin GPSMap 66SR | Garmin GPSMap 64ST | Garmin Montana 700 | Garmin eTrex 20 | Garmin eTrex Legend | Garmin Nüvi 1340 | Garmin Venu 1 |
Re: Topo Nederland Pro vs Open Street MAP (OSM)
Je kunt niet zeggen dat de OSM altijd beter is of dat de Topo altijd beter is.
Oregon 700, Vivofit 4, Vivoactive.
GPS 100/50/75/45/40/90/38, 12XL, eMap, 20 x eTrex, GPS V, Geko 101/201/301, GPS 60/72H/76CSx, GPSMAP 60/60C/60Cx/60CSx/220/295, Colorado 300, Dakota 10/20, Oregon 400t/450t, Montana 600 enz.
GPS 100/50/75/45/40/90/38, 12XL, eMap, 20 x eTrex, GPS V, Geko 101/201/301, GPS 60/72H/76CSx, GPSMAP 60/60C/60Cx/60CSx/220/295, Colorado 300, Dakota 10/20, Oregon 400t/450t, Montana 600 enz.
Re: Topo Nederland Pro vs Open Street MAP (OSM)
"vaak dus met professionele landmeetapparatuur gemeten", dus: niet altijd.HaWee schreef: Topo Nederland Pro is een betaalde kaart waarbij de makers ook het nodige betaald hebben voor goede data. (vaak dus met professionele landmeetapparatuur gemeten)
OSM heeft in 2007 een import van Automotive Navigation Data (AND, professionele kaartenmaker) gebruikt als basis voor de wegen. Daarmee heeft OSM in één klap heel veel – goede en waardevolle – informatie beschikbaar gekregen.
Maar gelukkig staat er inmiddels bijna geen AND-weg meer ongewijzigd op de OSM kaart.
De oude AND-wegen herken je aan rechte wegen die als een zwabberend lijntje op de kaart staan.
Toen ik in 2010 ging fietsen op OSM kaarten werd elke route ingekort door rechte lijnen in de bochten: lineariseren, te weinig punten, slordig.
Gevolg: de werkelijke route was ongeveer 5% langer dan de route volgens OSM. Inmiddels is die afwijking meestal minder dan 1%. Ook dat is een maatstaf voor kwaliteit.
In 2010 klopte dit, een beetje...HaWee schreef:OSM is in principe geheel opgebouwd door vrijwilligers die met hun gps (met die verschillende afwijkingen) daar hebben rondgelopen of gefietst om de zaak in kaart te brengen.
Op de Utrechtse Heuvelrug, bijvoorbeeld, in het bos, is dit nog steeds het geval. Luchtfoto's geven geen goed beeld en ik fiets daar dan ook regelmatig naast het fietspad.
Als ik in dat gebied naar mijn tracks in BaseCamp kijk over de afgelopen 16 jaar zie ik regelmatig een spreiding van 40 meter. De fietspaden lopen op OSM meestal wel "redelijk in het midden van de puntenwolk". Meer nauwkeurigheid lijkt vooralsnog niet haalbaar.
Maar al sinds een aantal jaren zijn tracks niet meer de eerst aangewezen bron voor de wegen. Luchtfoto's van Bing zijn beschikbaar en mogen - legaal - worden gebruikt.
Inmiddels hebben we in Nederland nog betere en recentere luchtfoto’s van CycloMedia en de Datasets van AHN (Actueel Hoogtebestand Nederland). En ook dat is Open Data, of mag onder licentievoorwaarden worden gebruikt.
In 2010 zijn gebouwen, water en landgebruik geïmporteerd vanuit een 3D shapes dataset.HaWee schreef:maar niet alleen de gebouwen maar ook de wegen van osm worden getekend door gebruikers met een gewone consumenten gps en niet door landmeters met dure apparatuur. Dus de weg hoeft echt niet precies daar te liggen waar hij is getekend
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/3dShapes
Deze data is gebaseerd op de situatie van begin 2008. Op dat moment was deze data "redelijk goed", maar inmiddels dus - gedeeltelijk - achterhaald. Met name water en landgebruik wijzigt veelvuldig. Het up-to-date houden is weer grotendeels handwerk, gebruikmakend van de meer recente bronnen (luchtfoto's).
Bovendien is het voor OSM technisch lastig om deze data goed te verwerken. De kans dat dit plukje bomen nog steeds bestaat is kleiner dan 100%. Andersom: de kans dat hier midden op deze zandvlakte wél bomen staan is óók aanwezig. Op veel OSM gebaseerde kaarten ontbreekt het water in, bijvoorbeeld, het kassengebied rondom Boskoop. Het water staat wél op OSM (database), maar - technisch gezien - onjuist ("multipolygonen" zijn complex) en ontbreekt daardoor - vaak - op de kaart.
Gebouwen zijn in Nederland vanaf 2014 op grote schaal geïmporteerd vanuit Basisregistraties Adressen en Gebouwen (BAG) data. Deze gebouwen worden op basis van actuele BAG data regelmatig geactualiseerd. Bijvoorbeeld als een gebruiker aangeeft dat een gebouw niet (meer) klopt of als er een nieuwe wijk is gebouwd.
Wat betreft nauwkeurigheid is BAG data en dus de OSM import van gebouwen onovertroffen. Maar ook BAG data is mensenwerk en ook daar zitten soms foutjes of afwijkingen in.
Samenwerking tussen OSM en Rijkswaterstaat en OSM en Basisregistratie Grootschalige Topografie (BGT) zijn verdere – toekomstige – kwaliteitsverbeteringen.
OpenStreetMap en de BGT hebben een heel ander productieproces en doel , maar juist door deze verschillen kunnen de twee kaarten goede partners worden. Hierbij kan de BGT voor OpenStreetMap dienen als gedetailleerd, nauwkeurig en actueel referentiebestand, waarbij OpenStreetMap de BGT weer kan helpen bij de mutatiesignalering.
https://bgtweb.pleio.nl/blog/view/34894 ... n-in-beeld
Dit staat behoorlijk ver van de huidige realiteit.HaWee schreef:de osm kaart is getekend (zowel de straten als de gebouwen) met meetgegevens die per definitie afwijken.
iemand fietst over de straat en maakt een tracklog
die tracklog wijkt af van de werkelijkheid , het kan dat hij 10 meter te veel naar de ene of de andere kant afwijkt.
met die track tekent deze osm er de straat , die kan dus ook 10 meter naar de ene of andere kant fout liggen, voor de gebouwen geld dat ze als "opvulling" worden getekend, er wordt echt niet eerst een lokatie gemeten (en die lokatie zou fout zijn omdat het gebouw het zicht op diverse satellieten blokkeert) maar er wordt gewoon uit het losse handje wat bij getekend.
Dat is niet onnauwkeurig maar gewoon simpel.
Zelfs "iemand fietst over de straat en maakt een tracklog" is nog slechts gedeeltelijk juist.
Ja, ik heb een tracklog, maar die gebruik ik niet om de weg op de kaart te positioneren, tenzij de weg niet zichtbaar is op Bing, AHN2, CycloMedia.
Maar tijdens het fietsen worden ook Mapillary foto’s gemaakt. Ongeveer iedere 5 meter één foto.
BING, AHN2, CycloMedia, BAG en Mapillary (en dan mis ik er nog een paar) worden door OSM gebruikt als informatiebronnen die kwalitatief véél verder gaan dan de "zwabberende gps-track".
Laatst gewijzigd door ankeric op 28 jul 2016 12:06, 9 keer totaal gewijzigd.
Niet meer actief op dit forum...